Friday, October 19, 2012

Ananasový ocet

půl hrníčku pokrájeného ananasu
hrníček pokrájené ananasové slupky
2 a půl hrníčku vody
1/4 hrníčku hnědého cukru
2 lžíce jablečného octa

Ananas a anasovou slupku dejte do skleněné nádoby. Nad středním plamenem povařte vodu s cukrem dokud se cukr nerozpustí. Vzniklý sirup nalijte k ananasu a přidejte ocet. Přikryjte čistou utěrkou, zafixujte gumičkou a skladujte na teplém místě. Každé dva dny sklenici protřepejte. Po týdnu a půl odeberte ovoce a slupku a nechte dál fermentovat. Ocet můžete používat již po dvou týdnech, ale lepší je nechat jej fermentovat déle. Pokud ve sklenici máte bílé kousky, nevadí, ocet přefiltrujte přes síto a nechte dál zrát. Ocet má využití v zálivkách, omáčkách a marinádách.

Hruškové muffiny s mákem a limetkou

1 a půl hrníčku polohrubé mouky
půlka hrušky, zbavená jadřince, neoloupaná, pokrájená na malé kostičky
půl lžičky soli
půl hrníčku cukru
1 lžička pečícího prášku
čtvrt hrníčku medu
1 vejce
1 bílek
3/4 hrníčku rozpuštěného másla
2/3 hrníčku mléka
1 lžíce limetkové šťávy
1 lžíce limetkové kůry
2 lžičky máku
1 až 2 lžičky máku na ozdobu

Předehřejte si troubu na 190. Do misky dejte pečící prášek, prosátou mouku a sůl. Přidejte cukr a dobře promíchejte. V další misce šlehejte vejce, bílek, limetkovou šťávu i kůru, mléko a máslo. Výsledek vlijte do misky se suchými ingrediencemi, promíchejte a přidejte med, mák a hrušku. Opět promíchejte. Těsto pomocí lžíce dejte do vymazané formy na muffiny a posypte troškou máku na ozdobu, pokud chcete. Pečte 25 minut nebo dokud muffiny nezenlátnou.

Dýňový sirup

2 lžíce dýňového pyré
hrníček vody
půl hrníčku cukru
lžička mleté skořice
půl lžičky mletého muškátového oříšku
čtvrt lžičky mletého hřebíčku

Všechny ingredience dejte nad nízký plamen do pánvičky a za občasného mícháni povařte dokud se cukr úplně nerozpustí a dýně nebude hezky vstřebaná do sirupu. Poté nechte vše deset minut vychladnout a přelijte do dobře uzavíratelné nádoby. V lednici vydrží sirup až tři týdny. Přidávejte lžičku až lžíci dle chuti do vašeho oblíbeného horkého nápoje. Využití sirup najde i u lívanců a palačinek.

Citrusové máslo

2 změklá másla
kůra z jednoho velkého citronu
kůra z jedné velké limetky

Všechny ingredience dobře smíchejte v misce. Z výsledné směsi uválejte válec, zabalte do fólie a dejte alespoň na půl hodiny vychladit do lednice. Při podávání jen odřízněte tak velké kolečko jak potřebujete. Hodí se jako pomazánka na čerstvé pečivo, můžete jej podávat k rybám ale i jiným masům. Hodí se také k opečené zelenině, napřiklad kapustičkám.

Mátové pesto s pistáciemi

1 hrníček mátových listů
1/3 hrníčku pistácií, oloupaných, osolených a opražených
1 malý stroužek česneku, oloupaný
1/4 lžičky soli
1/4 hrníčku olivového oleje
šťáva z čtvrtky limetky

Do mixéru dejte mátu, pistácie, česnek a sůl a rozmixujte nahrubo. Poté postupně přilévejte olej a limetkovou šťávu, dokud nebude konzistence dle vašeho přání. Pesto můžete využít například jako pomazánku, hodí se ke grilovanému masu, k jehněčímu, nebo například i k grilovaným broskvím

Thursday, October 18, 2012

Levandulovo-rozmarýnový likér

750 ml vodky
snítka rozmarýnu
2 snítky levandule

Omyjte bylinky a dejte je do dobře uzavíratelné nádoby. Zalijte vodkou, uzavřete a párkrát protřepejte. Uchovávejte na chladném a tmavém místě po dobu tří až pěti dnů. Můžete nechat vodku odstát i déle. Od druhého dne ochutnávejte, dokud nebudete spokojení s chutí likéru. Likér přefiltrujte a odstraňte bylinky. Lahev vymyjte a likér nalijte zpět. Skladujte stejným způsobem jako normánlní vodku.

Těstoviny s květákem a šalvějí

1 menší květák, rozebraný na malé růžičky
6 plátků slaniny
350 g těstovin
1/3 hrníčku šalvějových lístků
1/2 hrníčku strouhaného sýra (ideálně pecorino)
sůl
pepř

Nejdříve uvařte těstoviny, odeberte 3/4 hrníčku vody ve které jste je vařili. Poté těstoviny slijte a vraťte do hrnce. Mezitím nad vyšším plamenem opečte slaninu  do křupava.Tuku se nezbavujte. Následně dejte slaninu na talíř pokrytý ubrousky okapat. Pak slaninu nadrobte. Do pánve, s tukem od slaniny dejte šalvěj. Vařte nad středním plamenem minutu až dvě, dokud šalvěj nebude křupavý. Nezapomeňte jej obrátit, aby obě strany byly opečené. Šalvěj přendejte na papírový ubrousek a nechte okapat od tuku. Do stejné pánve, kterou jste používali na slaninu a šalvěj dejte květák, čtvrt hrníčku vody, osolte, opepřete a vařte přiklopené po dobu dvou minut. Poté zvedněte poklici, a za častého míchání vařte dokud květák nezměkne a nezezlátne, asi 4 minuty. Tekutinu, kterou jste si odebrali na začátku od těstovin přidejte do hrnce s těstovinami spolu s půlkou pecorina a promíchejte. Pak do hrnce přidejte květák, šalvěj, slaninu a důkladně vše promíchejte. Podávejte ozdobené zbylou půlkou sýra.

Sunday, October 14, 2012

Hrášková polévka s brambory a rozmarýnem

2 brambory, oloupané a pokrájené
1 hrníček hrášku
1 cibule, pokrájená nadrobno
1 lžíce másla
2 lžičky pokrájeného čerstvého rozmarýnu
3 hrníčky vývaru
pepř

Nad nízkým plamenem nejprve v hrnci rozpusťte máslo a přidejte cibuli. Až cibule změkne, přidejte brambory a počkejte dokud nezačnou zlátnout. Poté přidejte rozmarýn, vývar a hrášek. Polévku vařte na nízkém plameni, dokud brambory nebudou uvařené. Opepřete, vypněte plotnu a nechte polévku malinko zchladit. Polévku poté rozmixujte a můžete ji podávat.

Brusinkový sirup

1 a půl hrníčku brusinek
1 hrníček vody
3/4 hrníčku cukru

Všechny ingredience dejte do pánve a nad středním plamenem přiveďte k varu. Poté snižte plamen na nízký, a povařte dokud se brusinky nezačnou rozpadat, asi čtvrt hodiny. Sirup nechte zchladit na pokojovou teplotu, přefiltrujte, vyhoďte brusinky a přelijte do nádoby s víčkem. V lednici vydrží 2 týdny. Brusinkový sirup se hodí při míchání koktejlů či domácích likérů.

Saturday, October 13, 2012

Medovo-balzamikový dressing s rozmarýnem

1 lžíce + l lžička balzamikového octa
1 lžíce medu
2 lžičky čerstvého pokrájeného rozmarýnu
půl lžičky soli
čtvrt lžičky černého pepře
1/3 hrníčku olivového oleje

Nejprve v misce smíchejte všechny ingredience kromě poslední. Až budou promíchané, postupně přilévejte olej a míchejte, dokud se vše hezky nespojí.

Tuesday, October 9, 2012

Jahodový salát s pomerančem a bazalkou

4 hrníčky jahod, zbavených středu a pokrajených na čtvrtky
4 pomeranče, oloupané, s vyloupanými stroužky
3/4 hrníčku cukru
1/4 hrníčku bazalky nakrájené na tenké proužky

V hrnci přiveďte k varu 1 a půl hrníčku vody spolu s cukrem. Vařte 2 až 3 minutky, dokud vám nevznikne sirup. Nechte chvilku vychladnout a přidejte bazalku. Odložte stranou a nechte ingredience ať se spojí. Mezitím si připravte ovoce jak je zmíněno výše a dejte je do misky. Zalijte bazalkovým sirupem a dejte do ledničky vychladit na alespoň půl hodiny než budete salát podávat. 


Dýňová polévka s pórkem a tymiánem

6 hrníčků pórku nakrájeného na tenká kolečka
2 hrníčky domácího vývaru
1 máslová dýně, oloupaná a pokrájená na kostičky
4 lžičky olivového oleje
1 česnek
2 hrníčky vody
1 lžíce tymiánu
sůl
pepř

Nejprve zbavte česnek slupky, bez toho abyste oddělovali od sebe jednotlivé stroužky nebo je loupali. Pouze svrchní část slupky. Zabalte česnek do alobalu a pečte na 180 stupňů 50 minut. Nechte deset minut vychladit a poté teprve oddělte jednotlivé stroužky a oloupejte. V hrnci rozehřejte olej nad vyšším plamenem. Přidejte pórek a pět minut opékejte. Poté přimíchejte česnek, dýni, vodu, vývar, tymián, trochu soli a pepře a vše přiveďte k varu. Následně snižte plamen a povařte dokud dýně nezměkne. Polévku následně rozmixujte dohladka a můžete podávat.

Dip z dýňových semínek a rajčat

1 jalapeňo paprička
1 hrníček oloupaných dýňových semínek
čtvrt hrníčku neoloupaných dýňových semínek
4 rajčata
2 lžíce pažitky posekané nadrobno
2 lžíce nahrubo pokrájeného koriandru
hrubozrná sůl
voda

Dejte širokou pánev rozehřát nad střední plamen. Přidejte oloupaná semínka a za stálého míchání opražte dozlatova. Poté přidejte zbytek semínek a pražte další minutu. Opražená semínka dejte vychladnout. Ve stejné pánvi následně opečte papričku a rajčata za častého převracení tak, aby se na nich dělaly puchýřky. Opražená semínka rozdrťte a dejte do misky. Přidejte do ní 1 a půl lžičky soli a dobře promíchejte.  Rajčata rozmixujte spolu s půl hrníčkem vody. Takto upravené je dejte do misky se zbytkem ingrediencí. Přimíchejte bylinky.  Papričku podrťte a směs s ní ozdobte. Podávejte s pečivem nebo nachos. Dip si můžete připravit den dva dopředu, pokud jej skladujete v lednici. Servírujte jej ohřátý na pokojovou teplotu.


Mandlové máslo s medem

2 hrníčky mandlí, opražených nasucho
2 lžíce medu
1 lžička mořské soli

Mandle dejte do mixéru a mixujte tak dlouho dokud z mandlí nedostanete ven olejnatou složku. Směs bude hezky hladká a přestane vypadat suchá. Poté přidejte med a sůl, opět mixujte aby se vše dobře spojilo. Ochutnejte a v případě nutnosti přidejte med/sůl dle chuti. Tato domácí pomazánka se hodí k pečivu, ale můžete ji také použít při tvorbě zákusků. Skladujte dobře uzavřené v lednici.