Wednesday, November 24, 2010

Růžovo-třešňový džem

500 g vypeckovaných třešní
500 g čerstvých růžových lístků bez postřiku
500 g želírovacího cukru

Růžové listy smíchejte s cukrem v míse tak, aby se vytvořila kaše. Přidejte třešně a pomačkejte. V hrnci bez pokličky povařte, dokud nebude mít směs džemovou konzistenci. Dejte do skleniček a při 85 stupních sterilujte 10 – 15 minut.

Skořicový likér

1 celá skořice
2 hřebíčky
1 čajová lžička mletého koriandru
1 hrníček vodky
půl hrníčku brandy
půl hrníčku cukrového sirupu

Koření macerujte v alkoholu 2 týdny. Slijte, přefiltrujte a přidejte cukrový sirup. Nechte týden odstát. Tento likér je výborný i v horké variantě, když k němu přidáte vařící vodu.

Ocet z borůvek a granátového jablka

3 hrníčky borůvek
1 hrníček šťávy z granátového jablka
1 hrníček destilovaného bílého octa
1 hrníček cukru

Ve středním hrnci přiveďte k varu všechny ingredience. Snižte plamen a povařte 10 minut. Zchlaďte. Přefiltrujte přes jemné síto a přelijte do lahví. Uchovávejte na chladném místě. Hodí se jako ingredience do omáček a zálivek.

Thursday, November 18, 2010

Kořeněná limonáda

1 hrníček cukrového sirupu
12 hřebíčků
1 celá skořice
1 a půl hrníčku citronové šťávy
950 ml vody
led

Do menšího hrnce dejte cukrový sirup, hřebíček a skořici a povařte pět minut. Přidejte citronovou šťávu a nechte hodinu odstát. Slijte a přefiltrujte. Ve velké konvici promíchejte s vodou. Servírujte s ledem.

Mrkvovo-bramborová polévka s dýňovými semínky

1 větší cibule, oloupaná a pokrájená
3 lžíce olivového oleje + na zakapání
4 mrkve, očištěné a pokrájené
1 velká brambora, oloupaná a pokrájená
1 lžička mletého zázvoru
1,5 l drůbežího nebo zeleninového vývaru
sušený rozmarýn, sůl a pepř na dochucení
dýňová semínka na posypání

V hrnci na oleji osmahněte cibuli doměkka. Přidejte mrkve, brambory, zázvor, zalijte vývarem a ochuťte. Povařte asi půl hodiny, trochu vychladlé rozmixujte a podávejte posypané opraženými semínky, zakápnuté olejem.

Šípková zavařenina

1 kg šípků, zbavených stopek a bubáků, přepůlených
1 kg krupicového cukru (nemusíte spotřebovat)
½ lžičky mletého hřebíčku

Šípky zalijte vodou tak, aby byly úplně potopené. Přiveďte k varu a vařte asi půl hodiny doměkka. Pak šípky umelte na masovém mlýnku nebo je propasírujte přes cedník. Potom je znovu propasírujte přes velmi jemné síto, abyste je zbavili všech peciček a chloupků. Získanou hmotu zvažte a na každé kilo dejte jeden kilogram cukru. Vraťte na oheň, přidejte hřebíček a vařte asi 15 minut do požadované konzistence. Plňte do sklenic, uzavřete a dnem vzhůru nechte vychladnout.

Wednesday, November 17, 2010

Ostružinovo-šalvějová omáčka

olivový olej
2 polévkové lžíce nadrobno nasekané šalotky
3 hrníčky čerstvých ostružin
půl čajové lžičky čerstvého nakrájeného šalvěje
400 ml kuřecího vývaru
2 polévkové lžíce balzamikového octa
1 a půl lžičky cukru
1 polévková lžíce másla
čtvrt lžičky soli

Do středního hrnce nad středním plamenem dejte trochu olivového oleje a přidejte šalotku. Povařte tři minuty za občasného míchání, nebo dokud šalotka nezměkne. Přidejte ostružiny, šalvěj, vývar a přiveďte k varu. Snižte plamen a vařte dvacet minut, nebo dokud se ostružiny nebudou rozpadat. Přefiltrujte a odstraňte pevné ingredience. Tekutou omáčku vraťte do hrnce a přidejte ocet a cukr, to vše přiveďte k varu. Vařte asi í minut, dokud se vám omáčka nezredukuje na asi tři čtvrtě hrníčku. Odstavte a přidejte máslo a čtvrt lžičky soli. Míchejte, dokud se máslo nerozpustí. Omáčka je univerzální, dá se používat k masu i na těstoviny, posypaná čerstvým šalvějem.

Růžový ocet

2 hrníčky bílého vinného octa, ohřátého téměř k varu
1 hrníček chemicky neupravených růžových plátků
4 hřebíčky

Růžové plátky omyjte a vysušte. Poté je trochu podrťte a pomačkejte. Vložte do sterilované nádoby, přidejte hřebíček a přelijte horkým octem. Ještě trochu pomačkejte růžové lístky dřevěnou lžící, sklenici poté uzavřete. Nechte odstát deset dní při pokojové teplotě na tmavém místě. Nezapomeňte občas protřepat. Zceďte a odstraňte růžové plátky a hřebíček. Přelijte do dekorativních lahviček

Houbovo-majoránková náplň do raviol

několik lesních hub
2 šalotky
sůl
čerstvě mletý pepř
1 balení ricotty
5 lžic najemno strouhaného parmazánu
2 hrsti lístků čerstvé majoránky
olivový olej

Houby nakrájejte na menší plátky a společně s najemno nakrájenou šalotkou je osmahněte na tenké vrstvě olivového oleje. Osolte a opepřete. Po zchladnutí přidejte jedno balení ricotty, strouhaný parmazán, natrhané lístky majoránky a dobře promíchejte.

Džem z angreštu a jablek

1 kg angreštu
200 g kyselejších jablek
½ kg krupicového cukru
350 g cukru
1 lžička kyseliny citronové

očištěný angrešt vařte za stálého míchání s očištěnými a nastrouhanými jablky a krupicovým cukrem. Pokud chcete, můžete přidat rozčtvrcený vanilkový lusk. Až směs zhoustne tj. cca po 30 minutách, přidejtezbývající cukr a vrchovatou lžičku kyseliny citronové. Asi pět minut vařte, aby směs byla kompaktní, případně doslaďte a znovu provařte.

Cuketová polévka s mátou

1 kg cuket, nakrájených na kostičky
2 lžíce olivového oleje
1 cibuli, nakrájenou na kostičky
sáček mátového čaje
1,3 l zeleninového vývaru
3 až 4 lístky čerstvé máty
4 lžíce sladké smetany
sůl
pepř

Ve velkém hrnci rozpalte olej, přidejte cibuli, zakryjte pokličkou a na mírném ohni ji asi 2 minuty duste, až změkne. Přidejte cukety a sušenou mátu vysypanou ze sáčku, dobře promíchejte, znovu zakryjte a na mírném ohni duste asi 6 minut, až jsou cukety měkké. Přilijte vývar, přiveďte k varu, pak oheň zmírněte a vývar pomalu vařte. Přisypejte lístky čerstvé máty, pak pod pokličkou vařte na mírném ohni zhruba 5 minut. Stáhněte z ohně a po vychladnutí rozmixujte. Voňavou polévku můžete podávat při pokojové teplotě či úplně vychlazenou (čtyři hodiny nebo i přes noc). Před podáváním ještě ochuťte pepřem a solí. Podávejte ozdobenou lžící smetany, s čerstvým celozrnným pečivem.

Monday, November 8, 2010

Růžové mléko

1 hrníček vychlazeného mléka
1 hrst mandlí
1 a půl hrníčku růžových plátků
2 a půl polévkové lžíce vody
1 a půl lžíce cukru
pár kapek růžové vody
v případě potřeby něčeho na doslazení můžete použít med nebo růžový cukr.
led

Všechny ingredience rozmixujte v mixéru dohladka. Podávejte s ledem.

Placky z hrášku a brokolice

400 g hrachu
2 vejce
hladká mouka
1 menší brokolice
sůl
mletý pepř
majoránka
muškátový oříšek
tuk na smažení


Hrách večer předem zalijte litrem vody a nechte přes noc namočit. Druhý den uvařte doměkka.
Část hrachu (asi čtvrtinu až třetinu) sítkem vyberte. Zbytek rozmixujte dohladka i s vodou ve které se vařil na kaši. Brokolici rozeberte na růžičky a povařte 4-5 minut v osolené vodě. Pak prolijte studenou vodou a nechte okapat. Do rozmixovaného vychladlého hrachu zamíchejte vejce a tolik mouky, aby vzniklo řídké těsto jako na bramboráky. Osolte, opepřete, přidejte majoránku a strouhaný muškátový oříšek. Vmíchejte posekanou brokolici a odebraný hrách.
Rozpálenou pánev potřete olejem a naběračkou do ní vložte menší hromádky těsta. Rozetřete na placku a z obou stran osmažte dočervena.

Lékořicový likér

2 a půl polévkové lžice nadrobno nakrájeného lékořicového kořenu
1 a půl hrníčku vodky
1 a půl hrníčku cukrového sirupu

Nakrájenou lékořici dejte do nádoby s vodkou a nechte týden odstát. Slijte a přefiltrujte. Přidejte cukrový sirup a nechte odstát další týden. Po uplynutí této doby můžete již likér pít.

Sirup z granátového jablka

2 hrníčky šťávy z granátového jablka
1 a čtvrt hrníčku cukru
1 kousek pomerančové kůry, cca 2,5 cm x 5 cm

Ve středním hrnci zkombinujte všechny ingredience. Přiveďte k varu, poté snižte plamen na střední. Vařte dokud se objem nezredukuje na 1 a půl hrníčku, cca 15 minut. Odeberte pomerančovou kůru. Vydrží v lednici až dva týdny.

Dýně s kaštany

500 g jedlých kaštanů
600 g dýně
2 menší červené cibule
sůl
pepř
4 lžíce olivového oleje
čerstvý tymián

Troubu předehřejte na 200 °C. Slupky kaštanů nařízněte do kříže. Kaštany pečte v troubě asi 20 minut a ještě teplé je oloupejte.
Dýni nakrájejte na větší kousky, cibuli oloupejte a nakrájejte na měsíčky. Kaštany překrájejte.
Dýni, kaštany a cibuli přendejte do zapékací misky, osolte, opepřete, zakapte olejem, posypte tymiánem a promíchejte. V troubě vyhřáté na 180 °C pečte 40–45 minut.
1. Troubu předehřejeme na 200 °C. Slupky kaštanů nařízneme do kříže. Kaštany pečeme v troubě asi 20 minut a ještě teplé je oloupeme.
2. Dýni nakrájíme na větší kousky, cibuli oloupeme a rozkrájíme na měsíčky. Kaštany překrájíme.
3. Dýni, kaštany a cibuli přendáme do zapékací misky, osolíme, opepříme, zakapeme olejem, posypeme tymiánem a promícháme. V troubě vyhřáté na 180 °C pečeme 40–45 minut.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/dyne-podzimni-klasika-na-pet-zpusobu-dsp-/recepty.asp?c=A101103_164127_recepty_abr

1. Troubu předehřejeme na 200 °C. Slupky kaštanů nařízneme do kříže. Kaštany pečeme v troubě asi 20 minut a ještě teplé je oloupeme.
2. Dýni nakrájíme na větší kousky, cibuli oloupeme a rozkrájíme na měsíčky. Kaštany překrájíme.
3. Dýni, kaštany a cibuli přendáme do zapékací misky, osolíme, opepříme, zakapeme olejem, posypeme tymiánem a promícháme. V troubě vyhřáté na 180 °C pečeme 40–45 minut.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/dyne-podzimni-klasika-na-pet-zpusobu-dsp-/recepty.asp?c=A101103_164127_recepty_abr

Míchaná vajíčka s koprem

2 vejce
2 čajové lžičky másla
2 polévkové lžíce mléka
sůl
pepř
3 polévkové lžíce kopru

Do misky rozklepněte obě vejce. Přidáme sůl, pepř, mléko a důkladně rozšlehejte. V nahřáté pánvi na středním plameni rozpusťte rovnoměrně máslo. Přidejte vajíčka. Až vám začnou tuhnout, začněte je promíchávat od okrajů pánve ke středu. Po cca čtyřech minutách by měla mít vejce ideální konzistenci. Neměla by téct, ani být suchá. Sundejte z plamene a přidejte kopr. Podávejte s domácím pečivem.

Sunday, November 7, 2010

Třešňová omáčka

500 g třešní
1 lžička hladké mouky
1 lžíce másla
250 ml bílého vína
2 lžičky cukru moučka
mletá skořice
citrónová kůra
250 ml vody

Vypeckujte třešně a rozmixujte je v mixéru. Z másla a mouky udělejte světlou jíšku a smíchejte s rozmixovanými třešněmi. Přilijte bílé víno, vodu a vařte cca 5 - 10 minut. Potom omáčku přepasírujte, oslaďte, přidejte mletou skořici a trochu nastrouhané kůry z důkladně omytého citrónu. Prohřejte a podávejte. Hodí se k pečeným masům, jako je hovězí nebo zvěřina.

Švestková omáčka

200 g vypeckovaných švestek
300 ml červeného vína
2 lžičky vinného octa
mletý pepř
mletý zázvor

Švestky zalijte vínem a nechte stát přes noc. Dejte do hrnce a přikryté vařte na středním plameni cca 10 minut. Poté rozmixujte a přidejte tolik octa, až vznikne hustá omáčka, kterou ochuťte pepřem a zázvorem. Ideální je na podávání ke studenému masu.

Cuketová polévka s liškami

500 g cuket
2 lžíce řepkového oleje
1 l zeleninového vývaru
2 snítky estragonu
4 lžíce kysané smetany
sůl
pepř
na špičku nože mletého zázvoru
80 g lišek

Cukety nakrájené na plátky opečte na lžíci oleje. Přilijte vývar a vařte asi 10 min. Estragon omyjte a otrhejte lístky. Polévku rozmixujte, uveďte do varu, vmíchejte kysanou smetanu, sůl, pepř a zázvor. Houby očistěte, opečte na lžíci oleje a osolte. Na závěr vložte s estragonem do polévky.

Dýňové rizoto se šalvějí

1 litr zeleninového vývaru
300 g očištěné dýně
1 cibule
2 lžíce olivového oleje
300 g rýže arborio
200 ml bílého vína
60 g másla
sůl
pepř
12 lístků šalvěje
2 lžíce oleje
100 g strouhaného parmazánu

Zeleninový vývar zahřejte k varu. Dýni pokrájejte na malé kousky. Cibuli oloupejte a nakrájejte na kostičky.Na rozpáleném oleji orestujte v hrnci cibuli, přisypte rýži a společně restujte asi 2–3 minuty. Přilijte bílé víno a míchejte, dokud se neodpaří a nevsákne do rýže.Postupně přilijte třetinu vývaru, za stálého míchání ho nechte vsáknout. Přisypte nakrájenou dýni, přilévejte vývar, dokud není rýže měkká a rizoto krémové.Do hotového rizota přimíchejte máslo, dochuťte solí a pepřem.V malé pánvičce zahřejte olej a osmažte v něm rychle šalvějové lístky. Křupavé budou za pár sekund. Jednotlivé porce rizota posypte strouhaným parmazánem a ozdobte šalvějí.

Opečený květák s citronem a parmezánem

2 až tři malé květáky, popřípadě půlka velkého květáku
2 polévkové lžíce olivového oleje
mořská sůl
1 stroužek česneku, pokrájený na malé kousky
1 menší hrst pažitky posekané nadrobno
kůra z jednoho citronu
parmezán na posyp

Květák omyjte, rozeberte na růžičky a nakrájejte na 2 až 3 centimetry velké kousky. Je potřeba, aby byly přibližně stejně velké, aby se vám květák dodělal ve stejnou dobu. Na středním plameni rozehřejte olej a sůl. Až bude olej horký, přidejte květák a důkladně promíchejte. Až vám květák začne zespoda hnědnout, otočte jej. Pokračujte dokud vám květák nezezlátne, což trvá cca 6 minut. V poslední půl minutě přidejte pokrájený česnek. Sundejte z plamene a přidejte pažitku, citronovou kůru, posypte parmezánem a můžete podávat.

Thursday, November 4, 2010

Vanilkový likér

3 hrníčky vody
1 a půl hrníčku hnědého cukru
1 hrníček cukru krystalu
1 vanilkový lusk, rozříznutý podélně napůl
950 ml bílého rumu

V hrnci zkombinujte vodu, oba druhy cukru a vanilku. Přiveďte k varu, nechte vařit 5 minut za stálého míchání, aby se vám cukr rozpustil. Zchlaďte. Přelijte do nádob a přimíchejte rum. Uzavřete. Nechte odstát 2 týdny při pokojové teplotě. Vanilkový lusk se dá nahradit dvěma polévkovými lžícemi domácího vanilkového extraktu. Podávat můžete jako likér, nebo jako polevu na zmrzlinu, či pudink. Dále se dá využít do různých mléčných nápojů.