Tuesday, October 26, 2010
Estragonová limonáda
2 a čtvrt hrníčku cukru
17 snítek estragonu
6 hrníčků citronové šťávy (cca 40 citronů)
12 tenkých plátků citronu na ozdobu
sůl
led
V hrnci zkombinujte 4 hrníčky vody s cukrem a za míchání přiveďte k varu. Poté povařte na středním plameni asi 25 minut, dokud se vám sirup nezredukuje na asi tři hrníčky a čtvrt. Sejměte ze sporáku a přidejte 5 snítek estragonu. Nechte odstát, ale často promíchávejte, dokud se vám sirup nedostane na pokojovou teplotu, což by mělo být za cca půl hodiny. Odeberte estragon. Ve velké skleněné nádobě smíchejte zbytek vody s estragonovým sirupem a citronovou šťávou. Přidejte špetku soli a míchejte dokud se nerozpustí. Servírujte s ledem, ozdobené zbývajícími snítky estragonu a citronovými plátky.
Jablka smažená v těstíčku
sklenička rumu
2 dl mléka
2 vejce
5 lžic piva
špetka soli
150 g polohrubé mouky
olej nebo ztužený tuk na smažení
skořicový cukr na posypání
Jablka oloupeme, jádřince vykrojíme, a nakrájíme silnější plátky, které dobře pokapeme rumem. Z mléka, vajec, mouky, soli a piva si připravíme husté těstíčko, dobře ho prošleháme a jednotlivé plátky jablek v něm obalujeme. Hned vkládáme do rozehřátého tuku a smažíme po obou stranách dozlatova. Pivo těstíčko nakypří, takže je jako nadýchané. Usmažená jablíčka pokladame na ubrousek, aby se přebytečný tuk odsál. Pak je sypeme skořicovým cukrem, nebo je v něm obalujeme. Ve stejném těstíčku můžeme taky smažit jiné druhy ovoce. Velmi dobře jsou čerstvé pravé švestky, které nakrojíme, vyjmeme pecku, místo ní vložíme oloupanou mandlí nebo oříšek, obalíme v cukru, nebo pokapeme rozehřátou čokoládou.
Vejce plněná kuřecím salátem s citrónem a koprem
1 a půl lžičky soli
půl lžičky čerstvě umletého černého pepře
24 velkých vajec uvařených natvrdo, oloupaných
1 hrníček majonézy
2 jarní cibulky nakrájené najemno
1 polévková lžíce čerstvé pokrájené petrželky
1 polévková lžíce čerstvého nakrájeného kopru
2 polévkové lžíce čerstvé citronové šťávy
Kuřecí maso rovnoměrně osolte a opepřete. Grilujte při vysoké teplotě s uzavřeným víkem od grilu 6 až 8 minut na každé straně, nebo dokud maso nebude připravené. Nechte 15 minut odstát, poté přikrijte a nechte půl hodiny vychladit v lednici. Rozpulte uvařená vejce na půl a opatrně vyjměte žloutky. Smíchejte majonézu, petržel, cibulku, kopr a citronovou šťávu s půl lžičkou soli. Vychlazená kuřecí prsa rozmixujte, nebo nakrájejte na velmi dorobné kousky a přimíchejte k majonézové směsi tak, aby se ingredience krásně spojily. Kuřecí směs nandavejte rovnoměrně lžičkou do polovin vajíček. Přikryjte a alespoň hodinu nechte vychladnout.
Česnekový krém
3 polévkové lžíce bílého vinného octa
200 g brambor
5 polévkových lžic olivového oleje
sůl
Česnek smíchejte s octem a dejte do ledničky marinovat přes noc. Brambory oloupejte, rozpulte a uvařte v osolené vode. Nechte je trochu vypařit. Poté je dejte do mixéru spolu s česnekem a dvěma polévkovými lžícemi octa ve kterém se marinoval. Mixujte a postupně přidávejte po částech olej.
Krém osolte a můžete servírovat. Dá se jíst jen tak s pečivem u snídaně, nebo jako příloha.
Citronovo-oříškové soudečky
1 a půl hrníčku hnědého cukru
2 lžičky strouhané citronové kůry
5 hrníčků mouky
půl lžičky citronové šťávy
2 bílky, ušlehané s dvěma polévkovými lžícemi vody
2 hrníčky lískových ořechů nasekaných na jemno
V misce důkladně smíchejte máslo, cukr a citronovou kůru. Smíchejte dohromady mouku a sůl, a výsledek přidejte do misky. Přidejte citronovou šťávu. Pořádně promíchejte a nechte několik hodin vychladit v lednici. Předehřejte troubu na 200. Vytvarujte ze zchlazené směsi soudečky necelé čtyři centimetry dlouhé a cca centimetr široké. Vyválejte každý soudeček nejdříve v bílcích s vodou, a následně obalte oříšky. Pečte asi 12 minut
Dýňové čatní
450 g rajčat, oloupaných a pokrájených
2 stroužky česneku, oloupané a nakrájené
570 ml bílého octa
1 a půl lžičky nového koření
1 a pů lžíčky celého bílého pepře
450 g cibule, oloupané a nakrájené
675 g hnědého cukru
1 a půl lžíce soli
1 a půl lžičky mletého zázvoru
1 a půl lžičky mletého černého pepře
Do hrnce dejte dýni a ponořte ji do octa. Přidejte cibuli, česnek a rajčata. Oba druhy pepře a nové koření rozdrťte a přidejte do hrnce. Pořádně promíchejte a na hodinku odejděte. Poté přidejte zázvor, sůl a cukr, a pomalu přiveďte k varu. Zvolna vařte za občasného promíchávání asi 45 minut (případně déle dle potřeby) a dejte si pozor, aby se konzistence příliš nepodobala džemu. Nechte čatní vychladnout a přelijte do sterilovaných nádob. Dobře uzavřete a uskladněte. Vydrží i jeden rok.
Malinová limonáda
500 ml cukru
800 ml čerstvých malin
500 ml citronové šťávy (asi 6 citronů)
citron navíc a ovoce navíc na ozdobu
375 ml vodky v případě, že si chcete udělat alkoholickou variantu
V hrnci přiveďte vodu s cukrem k varu. Míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Povařte ješte tak minutu, pak sejměte cukrový sirup z plamene a přidejte maliny. Přikryjte a nechte stát půl hodiny. Propasírujete a nechte vychladit v lednici. Přidejte citronovou šťávu a vodku, chcete-li, zamíchejte a nalijte do sklenic s rozdrceným ledem a ozdobte citronem a malinami.
Domácí vanilkový extrakt
1 hrníček vodky
sklenice s dobrým uzavíráním
Ostrým nožem rozřízněte lusk podélně až na poslední dva centimetry na konci, kde lusk zůstane spojen. Dejte lusky do nádoby a zalijte vodkou tak, aby vanilka nepřečuhovala. Důkladně uzavřete. Uchovávejte v tmavém místě a nechte extrahovat dva měsíce nebo klidně i víc. Nezapomeňte občas nádobu protřepat. Extrakt vám vydrží leta letoucí. Až jej budete používat, můžete jej dolévat vodkou, ale nezapomeňte nádobu sem tam protřepávat. Pokud používáte extrakt jen na pečení, stačí vám recept tak jak je. Komerční extrakt ještě obsahuje cukrový sirup. Můžete si tedy doma vyrobit i takovou variantu extraktu.
Monday, October 25, 2010
Domácí ravioli s dýňovou náplní a šalvějovo-máslovou omáčkou
2 polévkové lžíce rostlinného oleje
1 střední máslová dýně, podélně rozpůlená
půlka vanilkového lusku, podélně naříznutá s vyndanými semínky, které si dáme stranou
špetka muškátu
Dle postupu si připravíme těsto na 18 raviol
Dále budeme potřebovat teplou máslovo-šalvějovou omáčku
Předehřejte si troubu na 200. Plech posypte tymiánem a přidejte olej. Dýni opepřete, osolte a dejte na plech, hladkou stranou dolů. Pečte cca 40 minut, nebo dokud dýně nebude měkká. Nechte ji zchladnout. Poté dýni vydlabejte. Vnitřek dejte do velké misky a slupku vyhoďte. K dýni přidejte muškát, vanilková semínka a ještě přidejte sůl a pepř. Ingredience rozšťouchejte, ale ne úplně do hladka. Náplň dejte do cedníku nad misku a nechte půl hodiny odkapat. Na připravená kolečka raviol dejte asi dvě lžičky náplně a ravioli uzavřete a uvařte v osolené vodě. Servírujte s máslovo-šalvějovou omáčkou
Brusinkové máslo
6 polévkových lžic moučkového cukru
2 lžičky strouhané citronové kůry
1 hrníček másla, pokojové teploty
Nakrájejte máslo na kousky. V mixéru rozmixujte nahrubo cukr s brusinkami. Přidejte máslo a pokračujte v mixování, dokud se vám ingredience nespojí, ale máslo stále nebude hladké. Máslo následně přendejte na alobal, vytvořte z něj cihličku, zabalte a uskladněte v lednici. Takto uskladněné vydrží týden. Dá se používat k palačinkám, muffinkám, sušenkám, nebo jinému sladkému pečivu
Mátová zálivka
1/3 hrníčku cukru
1/4 hrníčku bílého vinného octa
1 polévková lžíce citronové šťávy
1/4 lžičky soli
1/4 lžičky čerstvě umletého černého pepře
Do mixéru dejte mátu a cukr a mixujte do jemna. Přidejte ocet, citronovou šťávu, sůl a pepř a mixujte, dokud se ingredience nespojí.
Mrkev s kardamomem
1/4 hrníčku másla
1 lžička mletého kardamomu
1/4 hrníčku hnědého cukru
1 lžička soli
1 lžička nastrouhané pomerančové kůry
Do hrnce dejte asi 2,5 centimetru vody, přidejte mrkev a sůl. Přiveďte k varu a snižte plamen. Přikryjte a 7-9 minut zvolna vařte. Slijte. V pánvi zkombinujte máslo, cukr, kardamom a pomerančovou kůru. Na středním plameni za stálého míchání vařte minutku, dvě, nebo dokud omáčka nezhoustne. Přidejte mrkev a důkladně promíchejte.
Domáci šťáva z granatového jablíčka
2 hrníčky vody
Dejte semínka do plastového uzavíratelného sáčku a uzavřete tak, aby v sáčku bylo minimum vzduchu. Jemně podrťte semínka válečkem, nebo dnem sklenice. Do hrnce dejte semínka, šťávu kterou pustila a vodu. Přiveďte k varu. Vařte deset minut. Slijte a zceďte. Uložte do lednice, nebo můžete šťávu hned využít do dalšího receptu.
Šalvějový likér s pepřem
5 listů bazalky
10 kuliček černého pepře
1 l vodky
150 g cukru
4 dl vody
Všechny listy a pepř dejte do zavařovací sklenice a zalijte vodkou. Dobře uzavřete a nechte odstát jeden týden na teplém, slunečném místě. Esenci zceďte a přefiltrujte přes papírový filtr na kávu.
Cukr svařte s vodou, nechte vychladit a smíchejte s esencí. Naplňte do lahví, nechte stát 2 mesíce a opět přefiltrujte, pokud má být likér čirý.
Hruškovo-mrkvová polévka
4 středně velké hrušek, oloupané a nakrájené na kostičky
2 stroužky česneku, oloupané a nakrájené na drobno
1 střední cibule, oloupaná a nasekaná nahrubo
3 polévkové lžíce olivového oleje
4 hrníčky vývaru
pepř dle chuti
Ve velkém hrnci rozehřejte olej a přidejte česnek a cibuli. Vařte na mírnějším plameni, dokud cibule nezměkne. Přidejte vývar. Přidejte mrkev a hrušky a nechte bublat, dokud se neuvaří. Rozmixujte a podávejte. Polévku můžete zjemnit smetanou, nebo ji podávat s krutony
Lilková náplň do raviol
sůl
1 lžička másla
1 lžička olivového oleje
2 stroužky česneku, na tenké plátky
1 malá cibule, nasekaná na drobno
2 masitá rajčata
8 lístků bazalky
čtvrt hrníčku kozího sýra
Oloupejte lilek a nakrájejte ho na kolečka. Posolte a vložte lilek do cedníku. Nehcte hodinu odležet, potom lilek omyjte, osušte, nakrájejte nadrobno a prozatím odložte. Ve středním hrnci na středním plameni rozehřejte olej a máslo. Přidejte česnek a cibuli a zpěňte. Nenechte česnek připálit. Blanšírujte rajčata v hrnci s rychle se vařící vodou 20 vteřin, poté rajčata dejte do misky se studenou vodou, aby se přestaly vařit. Oloupejte je, zbavte semínek a nakrájejte na malé kostičky. Přidejte rajčata k cibuli a česneku, přidejte bazalku. Povařte cca 15 minut za občasného míchání. Přidejte lilek a vařte dokud se neutvoří hustá konzistence ideální pro náplň. Přimíchejte kozí sýr. Nechte směs vychladit předtím, než s ní začnete naplňovat ravioli.
Dýňovo-krupicová kaše
750 ml mléka
1 hřebíček
kousek celé skořice
100 g dětské krupice
200 ml mléka
sůl
cukr moučka
skořice mletá
med
kousky másla
Nakrájenou dužinu dýně, hřebíček a kousek celé skořice vložíme do většího kastrolu, zalijeme mlékem, mírně osolíme a za občasného míchání vaříme kolem 25 minut. Vyzkoušíme, zda je dužina dostatečně měkká (pokud ne, vaříme dalších 5–10 minut), pak ručním tyčovým mixerem rozmělníme, kaši odstavíme. V mléce rozmícháme dětskou krupičku, dýňovou kaši dáme zpět na zdroj tepla, vlijeme krupičku a za stálého míchání vaříme do bodu varu, zdroj tepla snížíme a ještě chvíli vaříme, ale pozor aby se kaše nepřipalovala. Ihned podáváme, na talíři zdobíme kousky másla, moučkovým cukrem, jemně mletou skořicí a medem.
Pepřovo-rozmarýnová omáčka
2 polévkové lžíce najemno nasekané šalotky
1 lžička celého černého pepře, lehce podrceného
1 hrníček kuřecího vývaru
1/2 lžičky sušeného rozmarýnu
3/4 hrníčku bílého vína
1/2 hrníčku horké vody
Zpěňte šalotku, pepř a rozmarýn na másle asi jednu až dvě minuty, nebo dokud nebude šalotka průhledná. Přidejte víno a počkejte, dokud se nezredukuje napůlku. Přidejte vývar a chvilku povařte. Přidejte tolik vody, kolik je potřeba aby měla omáčka dobrou konzistenci, v případě potřeby můžete přidat máslo. Omáčka se dá použít k drůbeži a na grilované ryby.
Kompot z rebarbory a jahod
půl hrníčku granulovaného cukru
6 polévkových lžic pomerančové šťávy
3 polévkové lžíce medu
1/2 lžičky mletého kardamomu
1/4 lžičky hrubé soli
1 malá celá vanilka
3 hrníčky jahod zbavených stopky a bílého prostředku
Zkombinujte rebarboru, cukr, pomerančovou šťávu, med, kardamom a sůl v hrnci. Rozřízněte vanilkový lusk a semínka přidejte do hrnce spolu s prázdným luskem. Povařte na nízkém plameni za častého míchání tak dlouho, dokud rebarbora nepustí šťávu, ale stále bude držet tvar. Přidejte jahody a vařte cca 3 minutky, dokud vám jahody nezměknou a rebarbora se nezačne rozpadat. Přendejte do misky. Větší misku naplňte ledem a studenou vodou. Menší misku vložte na větší, za občasného promíchání nechte kompot 10 až 15 minut zchladit. Odeberte vanilkový lusk. Ochutnejte, a v případě potřeby přidejte více cukru, nebo pomerančové šťávy. Servírovat můžete například se zmrzlinou
Hruškový salát se špenátem a hroznovým vínem
1 hrníček červeného hroznového vína bez pecek
1 velká hruška, nakrájená na plátky
3/4 hrníčku řapíkatého celeru, nakrájeného
3/4 hrníčku nasekaných vlašských ořechů
1/2 hrníčku citronové šťávy
4 polévkové lžíce oleje
4 polévkové lžíce medu
Smíchejte citronovou šťávu s olejem a medem a dejte na chvíli do lednice, aby se mohly chutě spojit. Na talíř dejte špenátové listy, hrozny, celer a hrušky. Až bude dressing připravený, pokapte jím salát a můžete servírovat.
Česneková zálivka
6 lžic oleje
1 stroužek česneku
1 šalotka, nakrájená na jemno
1 lžíce jemně sekané zelené petrželky
sůl
pepř
Rozmícháme 2 lžíce bílého vinného octa, sůl a pepř, dokud se sůl nerozpustí. Postupně přimícháme olej. Vmícháme šalotku, lisovaný stroužek česneku a petrželku.
Saturday, October 23, 2010
Švestkový džem s rozmarýnem
100 g cukru
šťáva z půlky citronu
100 ml vody
1 snítek rozmarýnu
Dejte všechny ingredience do pánve a povařte půl hodiny, nebo do té doby, než obsah pánve nedosáhne konzistence džemu. Odstrňte rozmarýn. Vložte do vámi zvolené nádoby a uschovejte
Růžový likér
150 g (kandovaného) cukru
750 ml bílého rumu
Květy opatrně opláchněte studenou vodou a nechte dobře odkapat. Dejte je do větší zavařovací sklenice spolu s cukrem a zalijte je rumem. Sklenici uzavřete a nechte stát na teplém míste 3 týdny. Hotový likér přefiltrujte přes plátno nebo přes papírový filtr na kávu a naplňte jej do lahví.
Lze konzumovat okamžitě. Nedávejte víc květů, likér snadno dostane mýdlovou konzistenci.
Friday, October 22, 2010
Opečené fazolové lusky s anýzem
půl hrníčku olejového oleje
1 polévková lžíce anýzu
2 lžičky soli s hrubými krystalky
Předehřejte troubu na 200. Ve velké misce důkladně promíchejte všechny ingredience. Fazole rozložte na plechy a dejte péct do trouby na cca 25 minut, dokud se lusky nezačnou kroutit.
Podzimní zeleninová polévka
2 střední cibule, pokrájené nahrubo
2 stroužky česneku, pokrájené najemno
3 střední mrkve, nakrájené nahrubo
2 celery bez listu, nakrájené nahrubo
1 mala cuketa, nakrájená nahrubo
2 střední brambory, oloupané a nakrájené na kostky
2 střední rajčata, oloupaná a nakrájená
3 polévkové lžíce pokrájené čerstvé petržele
2 hrníčky vývaru (kuřecí nebo zeleninový)
čtvrt lžičky sušeného tymiánu
1 lžička soli
čtvrt lžičky pepře
2 hrníčky mléka
Ve velkém hrnci rozpusťte máslo. Přidejte cibuli a česnek. Povařte, dokud ingredience nezačnou vonět, ale nenechte je zhnědnout. Přidejte mrkev, celer, cuketu, brambory, rajče, půlku petržele, vývar, tymián, sůl a pepř. Přiveďte k varu, přikryjte, snižte teplotu a vařte cca 25 minut, nebo dokud nebude zelenina hodně měkká. Rozmixujte v mixéru, Vraťte do hrnce, přidejte mléko a polévku ohřejte. Nesmíte ji ale opět přivést k varu. Dle chuti můžete ještě dochutit a posypat polévku druhou půlkou petrželky.
Monday, October 18, 2010
Brokolicovo-bramborové pyré
225 g brambor, oloupaných a nakrájených na kostičky
4 jarní cibulky, nakrájené najmeno
470 ml vody
1 čajová lžička soli
čtvrt lžičky černého pepře
2 polévkové lžíce másla
čtvrt hrníčku citronové šťávy
Ve velkém hrnci vařte brokolici, brambory a jarní cibulku, dokud zelenina nezměkne. Slijte, ale uschovejte si půl hrníčku vody, ve které jste vařili zeleninu. Do mixéru dejte zeleninu a půl hrníčky tekutiny, kterou jste si schovali. Mixujte dokud nebude pyré téměř hladké. Přidejte máslo, sůl, pepř a citronovou šťávu a ještě krátce mixujte.
Nudle s mrkví, česnekem a rozmarýnem
2 stroužky česneku nakrájené na tenké plátky
2 polévkové lžíce nasekaného čerstvého rozmarýnu
2 polévkové lžíce másla
1 hrníček vývaru
čtvrt hrníčku nastrouhaného parmazánu
300 g nudlí
3 polévkové lžíce najemno nasekané jarní cibulky
Dejte uvařit nudle. Nakrájejte mrkev na drobno. V pánvi rozpusťte máslo, přidejte mrkev, rozmarýn a česnek, povařte, dokud směs nebude krásně aromatická. Přidejte vývar. Zredukujte vývar na čtvrtinu. Smíchejte s těstovinami. Vmíchejte nejprve sýr a poté jarní cibulku. Podávat můžete samotné, nebo jako přílohu k masu.
Máslo s pomerančovou kůrou a ořechy
1/4 hrnku nasekaných vlašských ořechů
1 polévková lžíce pomerančové kůry
javorový sirup
V misce zkombinujte všechny ingredience a dobře promíchejte. Podává se s dýňovými palačinkami nebo wafflemi společně s javorovým sirupem
Tuesday, October 12, 2010
Hrášková polévka s kardamomem a rozmarýnem
1 pórek, umytý a nakrájený nadrobno
1 snítek rozmarýnu, asi deseticentimetrový
3x kardamom celý
340 g brambor, oloupaných a nakrájených
450 g mraženého hrášku
V pánvi rozehřejte olej, přidejte pórek a rozmarýn. V hmoždíři rozdrťte kardamom a jeho semínka dejte do pánve. Zlehka povařte, dokud nebude pórek měkký. Přidejte brambory a 1,1 litru vařící vody. Povařte cca 15 minut, dokud brambory nezměknou. Přidejte hrášek a ještě chvíli zlehka vařte, aby se hrášek rozmrazil. Rozmixujte v mixéru. Vraťte do hrnce a ohřejte. Poté můžete podávat.
Salát s květákem, petrželkou a ořechy
vlašské ořechy, nakrájené
petrželka, nakrájená
citronová šťáva
sůl, ideálně bylinková
olivový olej
omyjte květák a rozeberte na růžičky. Nožičku květáku dejte stranou, nechte si ji třeba do polévky. Růžičky pokrájejte. V misce smíchejte sůl, nakrájenou petrželku, citronovou šťávu a olej. Výsledek promíchejte s květákem. Na vrch dejte vlašské ořechy, netřeba jimi šetřit, a můžete podávat
Majoránkový ocet
570 ml bílého vinného octa
dejte majoránku do sterilizované nádoby s širokým hrdlem a zalijte ji studeným octem. Uzavřete a nechte odstát na sluném místě tři až čtyři dny. Občas protřepte. Zceďte a přelijte do sterilizované nádoby ve které chcete ocet uchovávat. Do nádoby dejte čerstvou majoránku a uzavřete.
Hruškovo-zázvorové půlměsíčky
100 g slaného másla
100 ml cukru
450 ml mouky
2 žloutky
2 polévkové lžíce whisky
1 čajová lžička prášku do pečiva
na náplň:
3 hrušky
3 až 4 polévkové lžíce cukru
čerstvý zázvor
3 polévkové lžíce vody
na dekoraci:
bílky
vlašské ořechy
Oloupejte a nakrájejte hrušky. Zázvor nakrájejte najemno a smíchejte v pánvi s hruškami. Přidejte cukr a vodu a zlehka povařte dokud vám hrušky nezměknou a obsah pánve nezhoustne. Dále se pustíme do těsta. V misce smíchejte cukr s máslem dohladka. Za stálého promícháváni postupně přidejte žloutky a potom whisky. Přidejte mouku a prášek do pečiva a vytvořte těsto. Těsto rozválejte a pomocí vykrajovátka nebo skleničky z něj vykrojte kolečka. Do prostřed každého kolečka dejte trochu hruškové náplně a přeložte tak, aby vám vznikly půlměsičky. Ujistěte se, že jsou dobře uzavřené. Potřete půlměsíčky bílky a na každý dejte půlku vlašského ořechu. Pečte na 175 asi deset až dvanáct minut.
Hrušková omáčka
2 až 3 hrníčky cukru, podle toho, jak sladkou omáčku chcete
půl hrníčku hnědého cukru
1 polévková lžíce skořice
Do velkého hrnce dejte hrušky a oba druhy cukru a zlehka povařte. Až vám začne obsah hrnce bublat, přidejte skořici a poduste cca hodinu, nebo dokud hrušky nebudou krásně měkké. Hrušky a trochu štávy/cukrové vody do mixéru a vytvořte pyré.
Tuesday, October 5, 2010
Ostružinovo-rebarborové čatní
hrníček hnědého cukru (tmavá varianta)
4 hrníčky čerstvých ostružin
2 hrníčky rebarbory nakrájené na tenké plátky
2 hrníčky celeru nakrájeného na tenké plátky
1 hrníček červené cibule, již nakrájené
1 lžička mletého zázvoru
1/2 lřičky skořice
1/4 lžičky hřebíčku
1/4 lžičky soli
3/4 hrníčku suchého červeného vína
1/4 hrníčku červeného vinného octa
2 stroužky česneku, rozmačkané
Všechny ingredience dejte do pánve a přiveďte k varu. Snižte plamen a zlehka vařte za častého míchání hodinu, nebo dokud čatní nezhoustne. Nechte vychladit a poté dejte čatní do vzduchotěsných nádob. V lednici vydrží až dva měsíce.
Hrášek s hroznovým vínem na másle
půl hrníčku bílého hroznového vína bez pecek
1 polévková lžíce másla
osmina lžičky (špetka) estragonu
pepř
sůl
Uvařte a následně slijte hrášek. V pánvičce rozpusťte máslo a přidejte hrozny a hrášek. Přidejte estragon, osolte a opepřete dle chuti. Míchejte a povařte tak dlouho, dokud hrášek i víno nebudou dostatečně ohřáté.
Omeleta s jarní cibulkou a koprem
400 g nových brambor, uvařených a nakrájených na kolečka
4 vejce, rozšlehaná
4 jarní cibulky, nakrájené najemno
1 svazek kopru, nakrájený nahrubo
25g nastrouhaného čedaru
Na pánvi na středním plameni rozehřejte olej. Přidejte brambory a smažte dokud se brambory nezačnou opékat. . V misce mezitím smíchejte vejce, cibulku, kopr, případně trochu soli. Přelijte brambory obsahem misky, snižte plamen, a posypte sýrem. Po cca osmi minutách, strčte pánev do trouby pod gril na 2 až 3 minutky, nebo dokud omeleta z vrchu nezezlátne. (trouba s horním ohřevem, chcete péct jen vršek). Omeleta je výborná za tepla, možné je i dát jí do lednice a sníst ji později studenou.
Monday, October 4, 2010
Okurkovo-zázvorový nápoj
5 asi půl centimetrových plátků zázvoru
cukrový sirup
Do malé misky dejte okurku a zázvor a zalijte horkým cukrovým sirupem. Přikryjte a nechte půl hodiny stát. Zceďte a odstraňte okurku a zázvor. Podávejte studené s ledem.
Marmeláda z kdoule a citronu
půl citronu, bez pecek a nakrájeného nahrubo
2 hrníčky cukru
2 hrníčky vody
1 celá vanilka, podélně rozpůlená
citron a kdouli dejte do mixéru a rozmixujte. Výsledek vložte do hrnce společně společnš s ostatními ingrediencemi. Přiveďte k varu. Následně plamen snižte a zlehka vařte asi hodinu, nebo dokud se objem marmelády nesníží na asi tři a půl hrníčku. Nehcte vychladit a přendejte marmeládu do vzduchotěsné nádoby. V lednici vydrží až dva měsíce